Ağrı Mezoterapisi Nedir?

Mezoterapi ülkemizde sıklıkla kullanılan medikal prosedürlerden biri olup birçok farklı kullanım alanına ve çeşide sahiptir. Ağrı mezoterapisi de bu kapsamda yer alan destek tedavilerden biridir. Ağrı mezoterapisi, kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilemekte olan ağrıların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ağrının şeklinin, yerinin ve özelliklerinin belirlenmesinden sonra kişi özelinde planlanan ağrı mezoterapisi ile ağrıların azaltılması mümkünse yok edilmesi amaçlanır.


Ağrı Mezoterapisi Nedir?
Ağrı; vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organlarla ilgili bir nedene bağlı olması ya da olmaması mümkün olan, kişinin geçmiş deneyimlerini de içeren hoş olmayan özel bir duyu olarak tanımlanabilir. Ağrı aslında fiziksel olarak zarar görmeye ya da tehlikelere karşı bir uyarıcı olarak da değerlendirilir. 


Son dönemlerde giderek daha fazla talep gören ağrı mezoterapisi kişinin vücudunda ağrının bulunduğu bölgeye uygulanan bir prosedürdür. Az dozda ilacın uzun aralıklarla hastaya uygulandığı bu yöntem, hastaların kullanmakta olduğu ilaçların ve dozların azaltılmasında da etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ağrı mezoterapisi sporcu yaralanmalarında sıkça tercih edilmekte olup lokal uygulanan bir prosedür olduğundan ilaçların sistemik yan etkisinden korunma avantajı da sunar.


Ağrı Mezoterapisi Neden Yapılır?
Ağrı mezoterapisi hastanın sorunlarını gidermeye yönelik özel ilaç karışımlarının enjeksiyonu ile uygulanır. Sebebi belirlenemeyen ağrılar ile ataklar halinde gelen ağrılar için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ağrı mezoterapisi sırasında enjekte edilen kokteyller çeşitli ilaçlarla hazırlandığından tedavi edici ajanların cilde girmesi sağlanır. Ve görev yapmaya başlamaları ile birlikte ağrıların dindirilmesi söz konusu olabilir.


Hangi Ağrılar Ağrı Mezoterapisi İle Çözümlenebilir?
Ağrı mezoterapisi; kas ve eklem ağrılarının yanı sıra menisküs, stres kırıkları, romatizma, tetik parmak, bağ yaralanmaları, zona ve Aşil tendon problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Bunlara ek olarak nevraljilerde ve dejeneratif hastalıklarda da ağzı mezoterapisi prosedüründen yararlanılması mümkündür. Ağrı mezoterapisi ile eklemlerde oluşan ağrılı ve iltihaplı sıvı birikmesi de tedavi edilebilir.


Ağrı Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?
Ağrı mezoterapisi; bağ dokusuna bağlı ağrı, trigeminal nevralji, kas ağrısı, eklemlerde şişlik, ağrı, hareket kısıtlılığı, akut ve kronik doku zorlanmaları, bazı ödem türleri, migren, el ve bilek ağrıları, selülit, keloid, kellik ve akne gibi cilt hastalıkları, bağırsak spazmlarına bağlı ağrı, yumuşak doku spor yaralanmaları şikayetleri olan kişilere uygulanabilir.