Akupunktur Diz Ağrısı Tedavisi

Diz ağrıları kliniğimizde multi-disipliner yaklaşımla tedavi edilmektedir. Akupunktur, ozon tedavisi, ağrı mezoterapisi uygulamalarıyla ağrıların azaltılması ve tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Toplumumuzun, özellikle yaşlı kesimin en fazla muzdarip olduğu durum diz ağrılarıdır. Diz eklemi vücudumuzun en büyük eklemlerinden olup birçok tendon, kas, kemik ve bursa (içi sıvı dolu kesecik) gibi yapılardan oluşur.

Akut ve kronik olarak 2 ye ayrılan Diz Ağrılarında akut durumlar daha çok travmalara bağlıdır. Kronik olgularda ise birçok farklı neden sayılabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmaları, arka çapraz bağ yaralanmaları, yan bağ yaralanmaları diz ağrısında genellikle travmayla ve sporcularda sıkça görülen sakatlıklardandır. Dizde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlılığı her patolojide bulunmaktadır.

Tendinit sık görülen diz ağrı nedenlerinden bir diğeridir, tenonlar kaslarla kemikleri birbirine bağlayan yapılardır. Diz ağrısında ise Patellar Tendinit ana faktörlerdendir. Özellikle sıçramalı sporlar yapan sporcularda görülür (Basketbol, Voleybol). Uzun süreli oturma veya merdiven çıkma sonrası ağrı ve sertliğe yol açar. Tedavisinde fizik tedavi ve medikal ilaçlar kullanılmaktadır.

Menisküs Yaralanmaları da sık görülen problemlerdendir. Menisküsler uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki yüzeyi dolduran yapılardır. Menisküs yaralanmalarında esas şikayetler ağrı, hareket kısıtlılığı ve kilitlenmedir.

Bursit ise tendonları koruyan bursa denilen dolu yapıların iltihabıdır. Travma sonucu gelişebilir, küçük çocuklarda sık diz üstü düşme sonucu oluşmaktadır.

Eklem faresi dediğimiz durum ise en çok kıkırdak lezyonları ve osteoartritler sonucu oluşur. Karakteristik olarak dizde kilitlenmeye yol açar. Kilitlenmeye ek olarak yüksek şiddette bir diz ağrısı oluşmaktadır.

Yaşlı kişilerde osteonekroz adını verdiğimiz kemik dokusunun sağlam ve canlı halini kaybetmesi sonucu oluşan diz ağrıları mevcuttur.

Atletik hareketli çocuklarda ise Osgood-Schlatter Hastalığı adı verilen kaval kemiğinin üst ucunda bulunan şişlikle karakterize hastalıklar diz ağrısına neden olabilmektedir.

En sık görülen diz ağrısı nedeni ise halk arasında kireçlenme adıyla bilinen Osteoartrittir. Genel olarak kadın ve 50 + yaştaki nüfusta sıktır. Eklem kıkırdağının kaybıyla karakterizedir. Sıklıkla iki dizde birlikte görülmektedir.

Akupunktur diz ağrısı tedavileri ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5660 veya (0541) 967 3861 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.