AKUPUNKTUR İLE ALERJİK NEZLE  VE ASTIM TEDAVİSİ

Öncelikle hastanın alerji yapan uyaranlarla temasın kesilmesi: Hastanın ilk aşamada hangi maddeye karşı alerjisi varsa o maddeden nasıl kaçınacağını öğrenmesi ve önlemleri alması gerekir. Tedavinin etkili olabilmesi için en önemli kural budur.


Alerjik Nezle Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?
Alerjik nezle, burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun iltihabi reaksiyonu. Alerjik nezle sık görülen bir hastalıktır. Toplumun ortalama %10 ‘unda alerjik nezle vardır. Bu oran diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi her geçen yıl artmaktadır.


Alerjik ya da değil, nezle her yönüyle önemli hastalıktır.


Alerjik nezle belirtileri (burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada azalma, gözlerde kızarma ve sulanma) günlük yaşamı olumsuz etkiler.


Astım Belirtileri Nasıl Oluşur ?
Astım hava yollarının hastalığıdır. Astımda hava yollarının mukoza ve alt mukoza tabakalarında iltihap vardır.Hava yolları her türlü uyarana karşı (alerji yapan maddeler, enfeksiyonlar, iyi ve kötü kokular, sigara dumanı) hassas hale gelir.Uyaranlar hava yollarını saran kasların kasılmasına, salgı bezlerinin aşırı salgı yapmasına ve sonuçta da hava yollarının daralmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda astımın klinik belirtileri ortaya çıkar

(WHO)-Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı raporlara göre akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklar grubunda alerjik nezle ve alerjik astım yer almaktadır.


Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek  hasta üst solunum yolu enfeksiyonlara daha nadir yakalanmaktadır. Daha az enfeksiyon daha az astım krizi demektir. Akupunktur vücudumuzda bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirerek hastanın şikayetlerini hafifletebilir.


Akupunktur vücudumuzda bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirerek kişiye huzur verir ve rahatlama sağlar.


 Alerji reaksiyonlarını oluşturan salgıların akupunktur tedavisiyle azalabileceği araştırmalarda tespit edilmiştir.