AKUPUNKTUR İLE KABIZLIK TEDAVİSİ

Kabızlık çoğu kez yaşam kalitelerini düşüren ve tüm yaşam boyu sürebilecek bir problemdir. Bazı kişilerde geçici ve kendi kendine halledilebilen bir sorun olan kabızlık bazı kişilerde ise gerek nedeni ve oluş biçimi, gerek sonuçları, gerekse de tedavisi yönünden deneyimli bir doktoru bile çok uğraştıracak bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca hemoroid, fissür, fistül gibi çok rahatsız edici hastalıklara da sebep olabilir.

Kabızlık Nedir?
Kabızlık, dışkılama zorluğu olarak tanımlanabilir. Bu tanım içerisinde dört ana kavram bir arada ya da ayrı ayrı yer alır: Dışkının çok sert olması, çok az olması, zorlanarak çıkarılması ve sıklığının azalması. Genel olarak, eğer haftalık dışkılama sayısı üçten az ise kabızlıktan söz edilebilir. Ayrıca, karında şişkinlik ve ağrı, kalın ve sert veya keçi pisliği gibi ufak ufak parçalar halinde büyük abdest yapma, yeterli boşalamama hissi, anüs bölgesinde tıkanıklık hissi de  kabızlıkta görülen şikayetlerdir. 

Akupunktur İle Kabızlık Tedavisi 
Homeostazis; limbik sistem, otonom sinir sistemi ve endokrin sistem arasındaki dengeli çalışma ile sağlanır. Bu mekanizmaların bozulduğu hastalıklarda akupunktur normal dengeyi sağlamada yardımcı olur. Otonom sinir sistemi, vücutta solunumu, kalp atımını ve sindirimi kontrol eder. Bu sistem adından da anlaşılacağı gibi otonom, istem dışı çalışan bir sistemdir. Akupunktur Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemin (Otonom Sinir Sistemin) dengeli çalışmasını sağlayıp kalın bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. 


Akupunktur uygulaması ile salınan Serotonin, Endorfinler, Enkefalin, Dopamin ve buna benzer maddeler sayesinde kişi akupunkturun sedatif (sakinleştirici) etkisini görmektedir.