Akupunktur Depresyon Tedavisi

Depresyon hastalarında akupunktur tedavisi başarıyla uygulanmakta ve gayet olumlu sonuçlar alınmaktadır. Akupunktur uzmanı Dr Ceyhun Dündar..

Depresyon çağımızda en cok karşılaştığımız ve kişilerin diline pelesenk olmuş bir sözcük. Çevremizde hemen hemen herkes kendi kendine depresyon tanısı koyup arkadaşları dostları tarafından önerilen ilaçlar kullanmakta. Bu durum yanında birçok probleme neden olmakta.


Peki nedir bu depresyon?
Depresyon kitabi tanım olarak kişinin en az 2 hafta boyunca süren duygu durum bozukluklarına verilen addır. Kişiler bu dönemde duygusal olarak çöker, yeme bozuklukları baş göstermeye başlar, uyku ve uyanıklık dengesi bozulur, devamlı kötü düşünceler, sonu gelmeyen üzüntüyle karşılaşır. Kişi hayata karşı cesaretini kaybeder, suçluluk değersiz hissetme, çaresizlik gibi birçok duyguyu da beraberinde taşımaktadır.
Depresyon şiddetine bağlı olarak hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 ‘e ayrılır. Özellikle ağır depresyonda kendine zarar verebilme durumu göz önüne alınıp tedavi edilmesi gerekmektedir. Zaman geçirmen bir uzmana danışılması bu durumda yapılacak en mantıklı yaklaşımdır.
Bunun dışında depresyonun mevsimsel bir parçasıda vardır. Özellikle kış aylarında gün ışığından az yararlanma hormonal dengeyi değiştirir, uyku saatleri uzar ve isteksizlik, sabah kalkmada zorluk yaşanır. Doğum sonrası Loğusa Depresyonu dediğimiz başka bir şekilde ise doğum yapan kadınların %10-15 arasında görülür. Bu hastalarda uzun süreli yoğun kaygı,umutsuzluk gibi birçok ek patoloji görülebilir. Tam anlamıyla nedeni bilinmeyip patofizyolojisi anlaşılamamıştır.

Akupunktura depresyonla başvuran hastaların %90 ve daha fazlası depresyon için ilaç tedavisi almaktadır. Akupunktur ile belirli meridyen noktaları iğnelenip hastanın rahatlığı sağlanmaktadır. Hastanın ilaç tedavisine karışılmaz o tedavisi iyileşme gözlendikçe kendi psikiatrist hekimi tarafından düzenlenir.

Akupunkturla Depresyon Tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212)660 5660 veya (0541)967 3861 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.