Bebeklik Dönemi Alerjileri ve Bağırsak Florası

Son günlerde artan sorular nedeniyle bebeklik dönemi alerjileri ve bagırsak florası hakkında bir flood yazmak istiyorum. Burda bebekler , anne sütü, probiotikler hakkında bir yazı olacak.


Yenidoğan dönemi ile birlikte erken bebeklikte anne sütü ile beslenme immün sistemi güclendirme ve bebeklerde sepsis yanı sıra uzun dönemde Allerjik Hastalıklarda da azalmayı sağlar.
Toplam 300-400 m2 civarında bir alan olan bağırsak epiteli besinsel alerjenler ve zararlı bakterilere maruz kalmaya beslenme ile başlar, bunlara karşı vücudumuzda kendi savunma sistemi ile bir yanıt vermeye çalışır.


Doğduğumuzda bağırsağımız sterildir, içinde her bireye özgün 500 bakteri türü bulunmaktadır. Özellikle kalın bağırsağımızda ve ince bağırsağımızda bulunan bu yapıya mikroflora denilir.


Doğum şekli de bağırsak sağlığı için önemlidir. Sezeryan doğan bebeklerde 1. Ayın sonunda dahi bağırsak bakteri sayısı Normal doğan bebeğin bağırsağındaki yararlı bakteri sayısına yetişemez.


Normal doğumlarda uzun dönemde görülen alerjik hastalıklar ve mide bağırsak enfeksiyonlarında belirgin azalma saptanmıştır.


Doğum şeklinden sonra bağırsak florasını beslenme etkiler, Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 10 günde bifidobakteri ağırlıklı bağırsak florası oluşur. Mama ile beslenen bebeklerde ise 1/10 oranında bifidobakter bulunan flora oluşur.


Probiotik besinlerle birlikte veya ayrı olarak alınabilen non-patojen bağırsakta işinin bağırsaklarda besinsel ve mikrobial dengeyi sağlayan canlı mikroorganizmalardır.


Probiyotik olarak kabul edilen mikroorganizmaların bazıları Bifidobakteriler, Laktobasiller ve Mayalar (S. boulardii) dır. Gebelik ve emzirme döneminde anneye probiotik destek uygulanan 62 bebekte 2 yaşına kadar atopik egzema’da azalma gözlendi.


Annede atopi (alerjiye yatkınlık) , ve bebekte İgE (alerjik kişilerde yüksek görülebilen antikor) yüksekliği olan kişiler alerji için en yüksek riskli gruptur.


Kalliomaki ve ark. riskli gebelere ve bebeklerine probiotik vererek 2 ve daha sonra 4 yaşa kadar izlemde atopik egzema, allerjik rinit, astım sıklığının azaldığını gösterdiler.


Kukkonen ve ark. 1223 allerji riskli gebeye doğumdan 2-4 hafta önce dörtlü probiyotik basladılar. Bu hastalar bebekleri 6 aya gelene kadar probiotige devam etti. Bu hastalarda Atopik Egzema ve ilk 2 yaş enfeksiyonları belirgin azaldığı gözlendi. Bifidobacter sayısı belirgin arttı.


Prebiotik ise bağırsakta konakçıya yarayan doğal hastalık nedeni olmayan mikroorganizma sayısını arttıran gıdalara verilen isimdir. Prebiotikler denilince soğan , sarımsak , pırasa , yoğurt vs örnek verilebilir.
Sonuçta Gebelikteki diyetten başlayarak doğum şekli ve anne sütü ileriki dönemdeki ek gıdaların her biri çocukta alerji gelişimi üzerine etkisi kanıtlanmış ve bağırsak florasını destekleyecek ürünlerin alerji riskini azaltacağı kanıtlanmıştır.