COVİD-19 VE OZON İLİŞKİSİ

Kovid son bir yılda hayatımızı oldukça işgal etti. Hayatımızın her alanını etkiledi , binlerce insan kovid yüzünden vefat etti. Binlercesi ise hastalıktan az veya çok etkilendi. Çinde yapılan bir araştırmada Kovid 19 enfeksiyonu geçiren bireylerde kovid sonrası 6 ayda bir veya daha fazla hastalık ortaya çıktığı görüldü.

Kısacası kovid sadece şu anımızı değil birçok etkisi ile gelecekte oluşacak hastalıklarımıza yön vermekte. Kovid 19 enfeksiyonu sırasında öncesinde veya sonrasında ise Ozon tedavi bazı yönleriyle belirgin faydalar getirebilir.

Ozon tedavinin bilinen en önemli etkileri Antioksidan olması , antienflamatuar özelliği , ağrı kesici etkisi , oksijenlenmeyi sağlaması , immun modülator yani bağışıklık düzenleyici etkisi gibi etkilerle birçok enfeksiyonda olduğu gibi kovid enfeksiyonu içinde belirgin faydalar oluşturacaktır. Ozon bilinen en kuvvetli 3. Dezenfektandır. Uygulandığı ortamda dezenfektan etkisi gösterir.

Yani Kovid 19 hastalığı öncesinde hastalığa yakalanılırsa şiddetini azaltmak , hastalık sırasında oksijenlenmeyi sağlamak , Kovid 19 geçirmiş bireylerde ise ortaya çıkan ağrı , pıhtılaşma problemi gibi diğer patolojileri minimuma indirmek için kullanılır.

Antiviral özelliği çok kuvvetli olan ozon tedavisi özellikle zarflı virüs enfeksiyonlarında belirgin faydalı bir tedavidir. Korona zarflı bir virüstür. Kovidin bir türevi olan Sars virüsü ile ozon tedavi yapılan çalışmalarda yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır.

Buna ek olarak oksidan bir tedavi olan ozon tedavisi RNA virüslerine daha etkilidir. Kovid bi RNA virüsüdür. DNA virüsleri kendini daha kolay onarabilirken RNA virüsleri bu konuda daha az başarılıdır. Bu nedenle ozon tedavisi RNA virüsleri ile savaşta daha etkilidir.

Ozon tedavisinin virüs enfeksiyonları karşısında en kuvvetli olduğu mekanizma oksijenizasyon ve dolaşım bozukluğunu düzenlemesidir. Ayrıca ozonoterapi NO(Nitrik Oksit) üretimini artırarak doğal damar genişlemesi , iltihabi reaksiyonlarla savaşma ve hücre hasarını önleyerekte etkili olmaktadır.

Alman Ozon Birliğinin yaptığı çalışmada 1980-1986 yılları arasında yapılan 5.579.238 vaka incelenmiş ve komplikasyon oranı 1 milyonda 7 kişi yan etki göstermiştir.  Diğer tedavilere bakıldığında komplikasyon oranı minimumdur.

Virüs enfeksiyonlarının etkilerini minimuma indirmek , daha sağlıklı bir hayat sürmek için ozon tedavisi öneriyoruz.