Diyabet, kan şekeri çok yüksekliği ile kendini gösteren bir hastalıktır. Çeşitli sebepler ile pankreasımızda insülin salınımında veya üretiminde bir problem olur ya da üretilmiş olan insülin ile kan şekeri birbirini tanımaz yani insülin direnci meydana gelir ve dolayısıyla zaman içinde önce kilo alma sonrasında da çeşitli damar rahatsızlıkları görülmeye başlar.

Diyabet aslında bir damar hastalığıdır ve tüm vücudumuzu etkiler
Kalp damarları, göz damarları ayak bacak damarları böbrek damarları en çok etkilenen yerlerdir.
Kan şekeri ana enerji kaynağıdır ve yediğiniz gıdalardan gelir yani ne yiyorsak oyuz.

İnsülin, kan şekerini hücre içine taşır ve hücrelerin enerji için kullanılmasında yardımcı olur. Bazen vücudunuz yeterli ya da hiç insülin üretimi yapmaz ya da insülini iyi kullanmaz. Glikoz daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşmaz ve yağ olarak depolanır.

Ozon tedavi bunun neresinde derseniz; yukarıda belirttiğim gibi diyabet bir damar hastalığıdır ve ozon tedavisi damar endotel rejenerasyonu yapmaktadır, damar sağlığını korumaya yardımcıdır yani diyabeti olan herkes ozon tedavisi alabilir, bence almalıdır.

Ayrıca 2007 yılında Science dergisinde Prof Dr Olga Leon ve Prof Dr Silvia Menendez’in  Küba’da Havana Üniversitesinde  yaptığı çalışmaya göre Tip 2 Diyabette pankreas da İnsülin salgılayan Beta hücrelerinin rejenerasyonunu Ozon ile sağlandığını göstermişlerdir.


Yani diyabetli hastanın ilaç ihtiyacını azaltıp, komplikasyonları Ozon tedavisi ile azaltabilmekteyiz.
Ayrıca Diyabete bağlı damar dolaşım bozukluğundan kaynaklanan diyabetik ayak yaralarının tedavisinde de ozon tedaviyi kullanabilmekteyiz