Diz ağrısının birçok nedeni vardır. Diz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir. Oturup kalkma esnasında dizin kıvrılması ve spor ya da eklem hareketlerinin zorlanması ile yıllar içinde oluşan zorlanmalar dizimizin dejenere olmasına neden olur. Aynı zamanda eklem hastalığı diye bildiğimiz romatizma gibi hastalıklar ve kıkırdak sentezinin azaldığı eklem hastalıkları yaş ilerledikçe dize sorun çıkarmaktadır.


Diz eklemi içerisine doğal bir tedavi olarak ozon gazının enjekte edilmesi ve özellikle bunun haftada bir, bir kaç kez uygulanması başlangıç döneminde merdiven inip çıkamama, dizlerini kıramama gibi şikayetleri olan hastalarda fevkalade yararlıdır. Hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Ozon bilindiği gibi aktif oksijendir. Eklem içerisine verilen bu aktif oksijen ağrıyı ve enflamasyonu giderir, diz içerisinde ciddi oksijenlenme oluşturur ve diz hareketleri açılır.


Ozonla birlikte antioksidan mekanizmaların aktive edilmesi ile etkiler ortaya çıkmaktadır. Ozon aynı zamanda hücre zarından geçişleri kontrol ederek ağrı kesici etkiler oluşturur. Doğal morfin sistemini uyarmakta ağrılar azalmaktadır aynı zamanda ağrı refleksleri de düzelmektedir. Ozonun sinir fonksiyonlarını iyileştirici özellikleri de kanıtlanmıştır. Diz ağrılarında ,artrozlarda yani kireçlenmelerde ozon tedavisi, birlikte de kullanılabilir.