Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı, belirli gıdaları sindirmede güçlük ve bunlara karşı hoş olmayan bir fiziksel reaksiyon gösterme durumudur.

Genellikle yemeği yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkan şişkinlik ve karın ağrısı gibi semptomlara neden olur.

Gıda intoleransı olduğuna inanan insanların sayısı son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttı, ancak kaç kişinin gerçekten etkilendiğini bilmek zor. Birçok insan, semptomlarının gerçek nedeni başka bir şey olduğunda, gıda intoleransı olduğunu varsayar.

Gıda intoleransının belirtileri nelerdir?

Genel olarak, gıda intoleransı olan insanlar aşağıdakileri yaşama eğilimindedir:

-Karın ağrısı , şişkinlik,gaz ishal veya

-Deri döküntüleri ve kaşıntı

Bu belirtiler genellikle yemek yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkar.

Gıda intoleransınız olup olmadığını bilmek zor olabilir, çünkü bunlar diğer birçok durumda tipik olan genel belirtilerdir.

Gıda intoleransını nasıl tespit ederim?

Bir gıda intoleransını teşhis etmenin en iyi yolu, belirtilerinizi ve yediğiniz yiyecekleri izlemektir. Şüpheli gıdayı bir süreliğine kesip sonra tekrar diyetinize eklediğinizde ne olduğunu görün.

Gıda Günlüğü

Aşağıdakilere dikkat ederek bir yemek günlüğü tutmayı deneyin:

-Hangi yiyecekleri yersin

-Bu yiyecekleri yedikten sonra sahip olduğunuz herhangi bir semptom

-Bu belirtiler olduğunda

Deneme eliminasyon diyeti

Belirtilerinize hangi gıdaların neden olabileceğine dair bir fikriniz olduğunda, bunları diyetinizden birer birer çıkarmayı deneyebilir ve bunun yarattığı etkiyi gözlemleyebilirsiniz.

2 ila 6 hafta boyunca şüpheli yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı deneyin ve semptomlarınızın düzelip düzelmediğine bakın.

Semptomların geri gelip gelmediğini görmek için yiyeceği tekrar verin. Belli bir düzeyi tolere edebileceğinizi ve yalnızca bu miktardan daha fazlasına sahipseniz belirtiler gösterdiğinizi fark edebilirsiniz.

Eleminasyon diyeti ile tam tanı koyamıyor veya her gıdayı tek tek deneyemiyorsanız Gıda İntolerans Testlerinden faydalanabilirsiniz.

Belirtilerim başka bir şey olabilir mi?

Düzenli olarak ishal, şişkinlik, karın ağrısı veya deri döküntüleriniz varsa ancak bunun sebebinden emin değilseniz bir doktora görünün.

Doktorunuz, belirtilerinizden ve tıbbi geçmişinizden nedeni teşhis edebilir. Gerekirse, kan testleri gibi testler isteyeceklerdir .

Kendiniz de biraz araştırma yapabilirsiniz. Benzer semptomlara neden olan diğer durumları öğrenmek yardımcı olabilir. Örneğin, şunları öğrenin:

-Huzursuz bağırsak sendromu

-Stres ve anksiyete bozukluğu

-Laktoz intoleransı

-Çölyak hastalığı

-Enflamatuar barsak hastalığı

-Gıda alerjisi

Gıda intoleransı mı yoksa gıda alerjisi mi?

Gıda intoleransı, gıda alerjisi ile aynı şey değildir . farkı nasıl anlayacağız?

Bir gıda alerjisi:

-Bağışıklık sisteminizin bir tepkisidir (vücudunuzun enfeksiyona karşı savunması). Bağışıklık sisteminiz gıdalarda bulunan proteinleri yanlışlıkla bir tehdit olarak algılar.

-Sadece az miktarda yiyecek yedikten sonra kızarıklık, hırıltı ve kaşıntı gibi alerji semptomlarını tetikleyebilir (bu semptomlar genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar)

-Genellikle belirli gıdalar içindir. Yetişkinlerde yaygın gıda alerjileri arasında balık, kabuklu deniz ürünleri ve fındık alerjileri bulunur. Çocuklarda yaygın gıda alerjileri arasında süt, yumurta, balık, yer fıstığı ve diğer kuruyemişler bulunur.

-Hayatı tehdit edici olabilir

Bir gıda intoleransı:

-Bağışıklık sisteminizi içermez – alerjik reaksiyon yoktur ve asla hayati tehlike oluşturmaz

-Genellikle sorunlu besini yedikten birkaç saat sonra yavaş yavaş ortaya çıkan semptomlara neden olur

-Sadece önemli miktarda yiyecek yerseniz semptomlarla sonuçlanır (sadece izlerin bir reaksiyonu tetikleyebileceği bir alerjiden farklı olarak)

-Birçok farklı gıdadan kaynaklanabilir.