Hacamatın Faydaları

DETOKS en belirgin faydasıdır. Bu temizlik işlemi vücudun fizyolojik fonksiyonlarını normale döndürür. (Antioksidan ilaç verilmesinden bile etkilidir.)


BAĞIŞIKLIK sistemimizi baskılayabilen; havadan, su ve gıdalardan gelen zararlı maddeler atılmış olduğundan, ve ayrıca bağışıklık hücreleri olan akyuvarların rölatif artması nedeniyle bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir.

Ayrıca organ fonksiyonlarını bozan bu maddelerden kurtulduğumuzda zihinsel faaliyetler dikkat, hafıza ve konsantrasyonumuz da artar.

Kan ve lenf sıvısının akışkanlığının artması, ağrılı bölgeye gelen oksijen artması ile vücuttaki ağrılar dağılır. Ayrıca, endorfin salgılanması; vücudu psikolojik olarak rahatlatır, sedasyon yapar, AĞRI KESİCİ etkisi oluşturur. Kas spazmlarını çözer.

Kan yapımını arttıran eritropoetin hormon salgılanmasına neden olarak kemik iliğini uyarır, bunun sonucunda kanda kök hücre oranı artar ki bu bütün dokularda iyileşmenin temel taşıdır. Düşünülenin aksine; uygun kupa sayına dikkat edildiğinde ve uygun aralıklarla yapıldığında kansızlık yapmaz, KAN YAPIMI uyarılır, tazelenir.

Eritrosit denen kan hücrelerindeki yenilenmeden dolayı; dokulara oksijen taşınması ve dokuların beslenmesi artar. Ayrıca serotonin, histamin, bradikinin gibi bazı maddelerin salgılanması sonucu dokular daha iyi kanlanıp oksijenlenir. Gastrit, ülser, fissür, ciltteki YARALARIN İYİLEŞMESİ hızlanır.

Beyin dokusunda detoks ve bol kanlanma sonucu akupunktur noktaları da uyarıldığı için PSİKOLOJİK RAHATLAMA sağlanır. Stres önlenir veya azalır. Sempatik sinir sisteminin yeniden dengeleyerek, kandaki stres hormonu salınımını azaltarak zihni yatıştırır. Sedasyon yapar. Düzenli hacamat tedavisi olanlarda depresyon, uykusuzluk vb hastalıklar pek görülmez ya da hafif atlatılır.

Vücutta METABOLİZMA canlanır, hızlanır. Organ fonksiyonları canlanır. Özellikle kahil (boynun bitiminde iki omuz arasındaki bölge) (kimi kaynaklarda iki kürek kemiği arası) hacamat seanslarından sonra; rahatlama, hafifleme, enerji, görmede netlik artışı hemen sıklıkla hissedilir. Kilo vermede yardımcıdır.

Hacamat AKUPUNKTUR noktalarına yapıldığında akupunkturun da tedavi edici etkisinden yararlanılır.

Bazı hastalıkların tedavisinde modern tıp ve hacamat birlikte kullanılması tedavi süresini kısaltır, İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRIR. Bazı ilaçların yan etkileri azalır.

Çiziğe bağlı sinirsel uyarı ile; Organizmada DENGELEME ve düzenleme işleyişi başlar/hızlanır. Blokajlar kalkar. Serotonin salgısı artar ki bu sinir hastalıkları için tedavi edicidir. Psikiyatride pek çok ilaç serotonin miktarını arttırmak içindir. Hacamat sonrası vücut bunu ilaçtaki gibi herhangi bir yan etki oluşmadan kendi arttırır.

İdrar, ter, dışkı vb yollar toksinlerin boşaltılmasında yetersiz kaldığında hastalıklar ve rahatsızlıklar başlar. Düzenli aralıklarla hacamat yaptıran kişilerde toksin birikmez. Vücut sürekli temiz kalır. Bu yüzden hasta olmadan önce KORUNMA tedaviden daha iyidir.

Kandaki YAĞ oranını dengeler, düzenleyerek dolaşım bozukluğu, karaciğer yağlanması ve damar sertliğini önler.

Kandaki ŞEKER seviyesini düzenli tutmaya yardımcıdır.


HORMON salgı bezlerini düzenler.


CİLTTE yenilenme, renk açılması, tazelenme sağlar. Cilt hastalıklarında tedaviyi destekler.


SİNDİRİM sistemi salgılarını düzenler. Mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir.


EKLEMDE şişlik, ağrı ve sıvı birikmesinde patolojik sıvının ortamdan uzaklaşmasında yardımcıdır. Eklem hareketlerini rahatlatır. Eklem sıvısı üreten hücreler bol kanlandığı için eklem sıvısı artar.


YAŞLANMA KARŞITI (Anti aging) etki oluşturur. Dokularda kollajen üretimini uyararak deformasyonu geciktirir. Yaşlılıkta zindelik verir.

Biriken Alerjenler atıldığı için ödem önlenir. Alerji ve öksürük hafifler.

Kimyasal atıklar, gıdalardaki koruyucular, yapay tatlandırıcılar, gıda renklendiricileri, radyasyon, alkol, sigara, civa, amalgam, ilaçlar, hava kirliliği (egzoz gazı, karbondioksit) vb toksinler yıllar içinde vücutta birikir, vücudu yavaş yavaş zehirler, hastalıklara neden olur.

Hacamatın ilk seanslarında; mat, yapışkan, elastik, pıhtılı görüntü varken, sonraki seanslarda; parlak pembe, elastikiyeti ve pıhtılaşması azalmış, daha ince bir görüntü olur.

Kronik hastalıklarda (Diyabet, Hipertansiyon, Romatizma vb.) düzenli olarak uygun bölgelere yaptırılan hacamat tedavisinin 4 belirgin faydası vardır:

  • Komplikasyon ve diğer organ tutulumlarını engelleyebilir.
  • Hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.
  • Hastalıklara direnç artar.
  • İlaç kullanım doz, çeşit ve süresinin azalmasını sağlayabilir.