Magnezyum Nedir?

Magnezyum, insan vücudunda 300’den fazla enzim reaksiyonunda rol oynayan önemli bir mineraldir. Birçok işlevi arasında kas ve sinir işlevine yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek ve bağışıklık sistemini desteklemek yer alır.


Yetişkin bir vücut, %50-60’ını iskelet sisteminin depoladığı yaklaşık 25 gram (g) magnezyum içerir. Geri kalanı kas, yumuşak dokular ve vücut sıvılarında bulunur.  Doktorlar magnezyum eksikliğini bir dizi sağlık komplikasyonuyla ilişkilendirir, bu nedenle insanlar günlük önerilen magnezyum seviyelerini karşılamayı hedeflemelidir.


Badem, ıspanak ve kaju fıstığı, magnezyum içeriği en yüksek besinlerden bazılarıdır. Bir kişi diyet yoluyla yeterli magnezyum alamazsa, doktorları takviye almayı önerebilir.


Magnezyum Faydaları
Magnezyum, yedi temel makro mineralden biridir. Bu makro mineraller, insanların nispeten büyük miktarlarda – günde en az 100 miligram (mg) – tüketmesi gereken minerallerdir. 


Magnezyum birçok vücut fonksiyonu için hayati öneme sahiptir. Bu mineralden yeterince almak, Alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve migren dahil olmak üzere kronik hastalıkları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir.


1. Kemik sağlığı
Çoğu araştırma kalsiyumun kemik sağlığındaki rolüne odaklanmış olsa da, magnezyum da sağlıklı kemik oluşumu için gereklidir.
Magnezyum, kemik sağlığı için hayati önem taşıyan diğer iki besin maddesi olan kalsiyum ve D vitamini düzeylerini düzenlemeye yardımcı olduğu için hem doğrudan hem de dolaylı olarak kemik sağlığını iyileştirebilir.

2.Diyabet
Araştırmalar, yüksek magnezyum eksikliğinin tip 2 diyabet riskiyle ilişkilendirdi. Bunun nedeni, magnezyumun glikoz kontrolü ve insülin metabolizmasında önemli bir rol oynaması olabilir.


Dünya Diyabet Dergisi’nde 2015 yılında yapılan bir inceleme, diyabetli kişilerin çoğunun, ancak hepsinin değil, magnezyumun düşük olduğunu ve magnezyumun diyabet yönetiminde rol oynayabileceğini bildirmektedir.


Magnezyum eksikliği, genellikle tip 2 diyabetten önce gelişen bir durum olan insülin direncini kötüleştirebilir. Öte yandan, insülin direnci düşük magnezyum seviyelerine neden olabilir.


Birçok çalışmada, araştırmacılar yüksek magnezyum diyetlerini diyabetle ilişkilendirmiştir. Buna ek olarak, 2017’den yapılan sistematik bir inceleme, magnezyum takviyesi almanın, düşük magnezyum düzeyine sahip kişilerde insülin duyarlılığını da iyileştirebileceğini düşündürmektedir.


Bununla birlikte, doktorların diyabetli kişilerde glisemik kontrol için magnezyumu rutin olarak kullanabilmesi için araştırmacıların daha fazla kanıt toplaması gerekiyor.

3.Kardiyovasküler sağlık
Vücudun, kalp de dahil olmak üzere kasların sağlığını korumak için magnezyum ihtiyacı vardır. Araştırmalar, magnezyumun kalp sağlığında önemli bir rol oynadığını bulmuştur.
Kalp krizinden hemen sonra magnezyum alan kişilerin ölüm riski daha düşüktür. Doktorlar bazen aritmi veya anormal kalp ritmi riskini azaltmak için konjestif kalp yetmezliği (KKY) tedavisi sırasında magnezyum kullanırlar.


2019 meta-analizine göre, artan magnezyum alımı bir kişinin felç riskini azaltabilir. Magnezyumdaki günlük her 100 mg artış için inme riskinin %2 oranında azaldığını bildiriyorlar.


Bazı araştırmalar ayrıca magnezyumun hipertansiyonda rol oynadığını öne sürüyor. Bununla birlikte, mevcut araştırmalara dayanan Diyet Takviyeleri Ofisine (ODS) göre, magnezyum takviyeleri almak kan basıncını “sadece küçük bir ölçüde” düşürür.

4.Migren baş ağrıları
Magnezyum tedavisi, baş ağrılarını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, magnezyum eksikliğinin nörotransmitterleri etkileyebilmesi ve doktorların migrenle bağlantılı faktörler olan kan damarı daralmasını kısıtlayabilmesidir.


Migren yaşayan kişilerin kanlarında ve vücut dokularında diğerlerine kıyasla daha düşük magnezyum seviyeleri olabilir. Bir kişinin beynindeki magnezyum seviyeleri migren sırasında düşük olabilir.

5.Premenstrüel sendrom
Magnezyum ayrıca adet öncesi sendromda (PMS) da rol oynayabilir.


2012 tarihli bir makale de dahil olmak üzere küçük ölçekli çalışmalar, B-6 vitamini ile birlikte magnezyum takviyeleri almanın PMS semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, daha yakın tarihli bir 2019 incelemesi, araştırmanın karışık olduğunu ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu bildirmektedir.


Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji, magnezyum takviyesi almanın PMS’de şişkinliği, duygudurum semptomlarını ve meme hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

6.Kaygı
Magnezyum seviyeleri, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarında rol oynayabilir.


Magnezyum Eksikliği
Birçok kişi magnezyum için önerilen alım miktarını karşılamazken, sağlıklı kişilerde eksiklik belirtileri nadirdir. Magnezyum eksikliği hipomagnezemi olarak bilinir.


Magnezyum yetersizliği veya eksikliği, aşırı alkol tüketiminden, bazı ilaçların yan etkisinden ve gastrointestinal bozukluk ve diyabet gibi bazı sağlık koşullarından kaynaklanabilir. Eksikliği yaşlı erişkinlerde daha yaygındır.


Magnezyum eksikliğinin belirtileri şunlardır:

  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Yorgunluk veya zayıflık

Daha ileri magnezyum eksikliğinin belirtileri şunlardır:

  • Kas krampları
  • Uyuşma
  • Karıncalanma
  • Nöbetler
  • Kişilik değişiklikleri
  • Kalp ritmi değişiklikleri veya spazmları


Araştırma, magnezyum eksikliğini, Alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve migren dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumuyla ilişkilendirmiştir.