Ozon ile Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Bel ve boyun fıtıkları zorluklara neden olabilir ve hastanın yaşam kalitesini azaltabilir.

Bel ve boyun fıtıklarının en önemli belirtilerinin başında hareket kısıtlılığı ve ağrılar gelmektedir. Ağrıların nedeni diskin olduğu yerden dışarı doğru fıtıklaşması nedeniyle sinirlere baskı yapması ve dolayısıyla ağrıya neden olmasıdır. Bel ve boyun fıtığı olan kişiler hareket etmekte zorlanmakla beraber hareket etmeye çalıştıkça saplanan ağrılarla karşı karşıya kalırlar ki bu da kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Kimi zaman bu ağrılara uyuşma ve güç kaybı da eşlik edebilmektedir.

Bel ve boyun fıtığının ortaya çıkmasındaki ana neden kişinin yaşam tarzıdır. Omurga yapısının iyi korunmaması bu sorunlara neden olur. Kişi çok ani hareketler yaptıysa, sürekli oturur pozisyonda hareketsiz bir yaşamı varsa ve ani ağırlık kaldırma gibi durumlar mevcutsa boyun ve bel fıtıklarının görülmesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda yaşlanma gibi müdahale edilemeyen durumlarda disk yıpranmalarının ortaya çıkması da bel ve boyun fıtıklarına neden olmaktadır.

Bel ve boyun fıtıklarında , diskte kopma yok ise ve kesin ameliyat endikasyonu belirtilmemiş ise , ilaç ve fizik tedavi ile sonuç alınamayan durumlarda dahi ozon tedavisi ve kuru iğneleme tedavisi kombinasyonu ile mükemmel sonuçlar alınabilmektedir.


Ozon tedavisi, bel ve boyun fıtığı olan hastalarda, son derece kolay ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir ve daha ekonomiktir. Skopi ve ameliyathane şartları gerektirmemesi, yan etki profilinin çok düşük olması ve kolay uygulanabilmesi bu tedavi yöntemini öne çıkaran diğer unsurlardır.


Diske yakın bölgesine yapılan ozon enjeksiyonu ödemden ötürü şişmiş olan diskin çoğunlukla ilk seferde, bazen üçüncü seferde küçülmesini sağlar ve böylelikle hastada ağrı, uyuşma gibi belirtiler ortadan kalkar.
Omurga kaslarına yapılan ozon enjeksiyonları fıtıklaşmış diski bu kadar hızlı bir şekilde değiştirmez ama ağrıyı ilk uygulamadan itibaren büyük ölçüde azaltarak yaşam kalitesini hızla değiştirir. Kaslardaki iyileşme sonucunda zamanla kas tutulması iyileşeceğinden ötürü, omurga üzerindeki anormal kas gerilimlerinin etkisi ortadan kalkar, böylece gerek ağrı ortadan kalkar, gerekse duruş bozukluğu düzelir.

Ozon tedavisi ,ameliyat öncesi fıtıklarda mutlaka denenmesi gereken , tecrübeli ellerde çok faydalı hem de  zararsız bir yöntemdir.