Ozonla Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji son yıllarda oldukça sık rastlanan romatizmal hasralıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalık aynı zamanda halk arasında yumuşak doku romatizması olarak da tanımlanmaktadır. Genellikle genç kadınlarda görülen fibromiyalji hastalığı günlük yaşam konforunu ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Günümüzde ozonterapi ile fibromiyalji tedavisi mümkün olabilmektedir. 


Fibromiyalji Nedir?
Çocukluk döneminde dahi açığa çıkabilen yumuşak doku romatizması olan fibromiyalji son yıllara kadar nedensiz ağrı olarak tanımlanmaktaydı. Gezen ağrı, yrüyen ağrı olarak da tanımlanan fibromiyalji hastalığının nedenleri tam anlamı ile bilinmemektedir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda fibromiyalji problemi yaşayan hastaların birinci derecede akrabaların da bu problemi yaşama oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.


Fibromiyaljinin nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Uyku bozuklukları
  • Travmatik olaylar
  • Ruhsal problemler, stres, depresyon
  • Viral hastalıklar
  • Romatoid atrit

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Belirtileri

Fibromiyalji ( kas romatizması) belirtileri incelediğimizde en belirgin şikayeti kas hassasiyetidir. Vücudun belli yerlerinde en ufak çarpmaya karşı ağrılar oluşabilmektedir. Bundan dolayı sabahları kalkmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca nefes alma zorluğu, kulak çınlaması ve uyuşma en çok rastlanan belirtiler arasında sayılabilmektedir. Bunun dışında belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Her hastaya özgü özel bir karakteri bulunmaktadır. Çarpıntı, çok şiddetli ağrılar hissetmek, egzersiz yapamama, geçmeyen yorgunluk hissi depresyon hali, uyku ve yaşam kalitesinde azalma belirtileri göstermektedir.


Kelime seçiminde güçlük ve hafıza problemleri yaşayabilmektedir. İşlere odaklanamayıp yeni şeylerde öğrenme güçlüğü çekebilmektedir. Bu durumdan dolayı kişi uzun bir dinlenme halindedir. Günlük hareket sayılarında azlık görülmektedir. Bundan kaynaklı sindirim sistemi bozuklukları yaşayabilmektedir. Kabızlık, gaz şikayetleri veya ishal gibi durumlarda görülebilmektedir. Kas romatizması hastada vücudunun üst bölgesinde ise kızarıklıklar bulunmaktadır. Farklı oluşan bölgede ise şişlik hassasiyeti yaşanabilmektedir. Fibromiyalji hastalık olup bazı durumlarda ise farklı hastalığın belirtisi olabilmektedir

Fibromiyaljili hastaların kaslarında çok küçük odaklar halinde kanlanması bozulmuş ve oksijen düzeyi azalmış (hipoksik) bölgelerin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu bölgelerde zaman içerisinde iltihapsız yangı (non-enfeksiyöz inflamasyon) gelişir. Hastalar ağrı kesicilerden daha ziyade bu bölgelerdeki dolaşım bozukluğunun düzeltilmesinden fayda görürler. Ozon tedavisi hem bu bölgelerin kanlanmasını düzenler hem de kırmızı kan hücrelerinin bu bölgelere daha çok oksijen bırakmasına neden olur. Oksijensizlik ve kanlanamama sorunu çözüldüğünde asıl ağrıya neden olan iltihapsız yangı da ortadan kalkar ve hastaların ağrı kesici, anti-inflamatuar ilaç kullanma sıklığı neredeyse sıfıra yaklaşır.
Ozon tedavisi rahatlama sağlar. Her zaman yorgun olduklarını ifade eden hastalar, özellikle ozon tedavisi ardından kendilerini doping almış gibi daha enerjik ve daha dinamik hissederler. Major tedavi dediğimiz damardan verilen tedavi hastaların ağrılarını sistemik olarak azaltırken, hassas kas noktaları içine yapılan ozon enjeksiyonu o bölgenin kanlanmasını artırır, kas spazmları açılır, hareket kısıtlılıkları düzelmeye başlar.


Ozon tedavisi, kas ve eklemlerde, bel ve boyun gibi bölgelerde görülen ağrı, sertlik, uyuşukluk, karıncalanma gibi fiziksel aktiviteyi kısıtlayan ve hastalık psikolojisine sokan şikayetleri ortadan kaldırır, dokular daha çok oksijenleneceği için doku iyileşmesi iyice artar, dokularda ve kanda detoks etkisi ile hastalar kendilerini iyi hissederler.


Daha detaylı bilgi almak için(0212)660 5660 veya (0541)967 3861    numaralı telefonu arayabilir veya aynı numaradan  whatsapp dan yazabilirsiniz.