Ozonla Kas ve Eklem Yaralanmaları Tedavisi

Ozon tedavisi ile kas ve eklemin iyileştirici gücünü arttırırız. Ozon dokuları oksijenlediği gibi yaralı bölgeyi de oksijenliyecek ve bunun sonucunda iyileşme çok daha hızlı olacaktır.

Günümüzde yetersiz beslenme, ağır profesyonel antreman yapılması, travmalar, ağır yük kullanımı gibi birçok durum sonucu yumuşak doku yaralanmaları (Kas Yaralanmaları) oluşmaktadır.Yumuşak doku yaralanmaları: Açık- kapalı yara olarak ayrılabilir.Açık yaralanma: – Abrazyon, – Laserasyon, – İnsizyon, – Avülsiyon, – Amputasyon.Kapalı yaralanmalar: – Kontüzyon, – Zorlanma şeklinde sınıflandırılır.

Yaralanmaların birçoğu sadece deride sıyrıklar gibi minimal tedavi ile iyileşebilecek durumlardır. Darbeye bağlı küçük ödemlerde soğuk uygulama ve baskı yeterli olacaktır.

Ancak aşırı yüklenme nedeniyle oluşan kas yırtıkları veya kopmaları, çekilmeleri görülür. Kas çekmeleri genelde dinlenme ile 1 hafta içinde rahatlanabilecek bir durumdur.

Yırtıklar ise ortalama 2-3 haftada iyileşirken derecesi bu iyileşme sürecinin uzunluğunu belirler.

Kas kopmaları en zor iyileşen urumdur çünkü kas bütünlüğü bozulmuştur. Uzun süren tedaviler gerekebilir.

Kas Kramp’ı dediğimiz durum ise bir kas grubunun aniden kasılmasıyla karakterizedir. Genelde çevresel faktörlere , ani ısı değişimlerine, elektrolit eksikliklerine bağlı görülüp tedavisi nedene göre yapılır.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yaklaşımıyla kas ve eklem yaralanmalarında öncelikle nedenleri ortadan kaldırmak, ağır antreman koşullarını düzenlemek gerekmektedir. Sonrasında ise ek olarak yapılacak akupunktur, kupa ve ağrı mezoterapileriyle ağrı kontrolü sağlanacak çok daha konforlu bir şekilde iyileşme süresi kısaltılıp hastalar rahata kavuşacaktır.