Pirasetam Ne İşe Yarar?

Beyin Fonksiyonlarını Artırabilir
Araştırmalar pirasetam almanın beyin fonksiyonlarını artırabileceğini düşündürmektedir. Neden olduğu belli olmasa da hayvan çalışmaları potansiyel nedenler sunmaktadır.


Örneğin, hayvan çalışmaları pirasetamın hücre zarlarını daha akışkan hale getirdiğini göstermektedir. Bu, hücrelerin iletişim kurmasına yardımcı olan sinyalleri göndermesini ve almasını kolaylaştırır


Diğer çalışmalar, pirasetamın beyninizin kan akışını, ayrıca özellikle zihinsel bozukluğu olan kişilerde oksijen ve glikoz tüketimini artırdığını gözlemlemektedir. Bunlar beyin fonksiyonunu iyileştirebilecek diğer faktörlerdir.

Disleksi Semptomlarını Azaltabilir
 Disleksi öğrenme, okuma ve hecelemeyi zorlaştıran bir öğrenme bozukluğudur.
Araştırmalar pirasetamın disleksi hastalarının daha iyi öğrenmesine ve okumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.


Bir çalışmada, 7-13 yaş arası disleksi olan 225 çocuk 36 hafta boyunca günde 3.3 gram pirasetam veya plasebo ile tedavi edildi. 12 hafta sonra, pirasetam alan çocuklar metni okuma ve anlama yeteneklerinde önemli gelişmeler gösterdi.


Başka bir çalışmada, 8-13 yaş arası disleksi olan 257 erkek çocuğa 12 hafta boyunca günlük 3.3 gram pirasetam veya plasebo verildi. Pirasetam ile tedavi edilenler okuma hızı ve kısa süreli dinleme belleği bakımından önemli ölçüde iyileşti.


Ek olarak, 620’den fazla çocuk ve disleksi olan genç insandaki 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, 8 haftaya kadar günde 1.2-3.3 gram pirasetam almanın öğrenme ve kavrayışı önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemledi.

Miyoklonik Nöbetlere Karşı Koruma Sağlayabilir
 Miyoklonik nöbetler ani istemsiz kas spazmları olarak tanımlanır. Yazma, yıkanma ve yemek yeme gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilirler.


Birçok çalışma pirasetamın miyoklonik nöbetlere karşı koruyabildiğini bulmuştur.


Örneğin, miyoklonik nöbetler geçiren 47 yaşında bir kadında bir vaka çalışması, günde 3.2 gram pirasetam almanın miyoklonik nöbetleri durdurduğunu kaydetti .


Benzer şekilde, miyoklonik nöbetlere neden olan bir tür epilepsi olan Unverricht-Lundborg hastalığı olan 18 yetişkinde yapılan bir araştırma, günde 24 gram pirasetam almanın miyoklonik nöbetlerin neden olduğu semptomları ve sakatlık belirtilerini iyileştirdiğini gösterdi.


Başka bir çalışmada, 11 kişi, miyoklonik nöbet semptomlarını daha da azaltmaya yardımcı olmak için mevcut ilaçlarının yanı sıra 18 ay boyunca günde 20 grama kadar pirasetam aldı. Araştırmacılar, pirasetamın miyoklonik nöbetlerin genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu buldular


Demansı ve Alzheimer Hastalığının Semptomlarını Azaltabilir
 Demans, hafızanızı, görevleri gerçekleştirme ve iletişim kurma yeteneğini etkileyen bir grup belirtiyi tanımlar.


Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir.


Araştırmalar, amiloid-beta peptitlerinin birikmesinden kaynaklanan hasarın gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu peptitler sinir hücreleri arasında bir araya gelme ve işlevlerini bozma eğilimindedir .


İnsan çalışmaları ayrıca, pirasetamın demans, Alzheimer hastalığı veya genel beyin bozukluğu olan yaşlı erişkinlerde zihinsel performansı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.


Örneğin, bunama veya beyin bozukluğu olan yaklaşık 1.500 yetişkinde yapılan 19 çalışmanın analizi, pirasetam alan kişilerin %61’inin, plasebo tedavisiyle karşılaştırıldığında sadece %33’üne kıyasla, zihinsel performans artışı gösterdiğini ortaya koydu.


Ek olarak, Alzheimer hastalığı olan 104 kişide yapılan bir araştırma, 4 hafta boyunca 4.8 gram pirasetam almanın, 2 hafta boyunca 2.4 gram, hafıza, reaksiyon hızı, konsantrasyon ve diğer beyin sağlığı belirteçlerinin attığını buldu

Enflamasyonu Azaltabilir ve Ağrı Kesici Özellik Sağlayabilir
 Enflamasyon, vücudunuzun hastalıkları iyileştirmesine ve savaşmasına yardımcı olan doğal bir tepkidir.
Bununla birlikte, kalıcı, düşük seviyeli iltihaplanma, kanser, diyabet, kalp ve böbrek hastalığı gibi birçok kronik durumla bağlantılıdır.


Hayvan çalışmalarında, pirasetamın antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, bu da hücrelere zarar verebilecek potansiyel olarak zararlı moleküller olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olarak inflamasyonu azaltabileceği anlamına gelir