Akupunktur bel fıtığı tedavisinde şaşırtıcı denilecek oranda başarı sağlamaktadır. Akupunktur ağrıyı giderir, adaleyi gevşetir ve ödemi çözer. Fıtıkların %80’i ameliyatsız tedavi edilebildiğini duydunuz mu? Ameliyatsız iyileşme fizik tedavi ile ilaç kullanımı yanında en etkili tedavi yöntemi akupunktur’dur.

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan belinde bulunan 5 adet omur bulunur. Omurlar arasında süspansiyon görevi yapan bağ dokusundan oluşan diskler vardır. Omurla arasındaki hareket serbestliğini diskler kontrol eder ve sağlar. Kaldırma, eğilme hareketlerinde ortaya çıkan yükün basıncını eşit şekilde omura iletirler. Omurga disklerin içinde jel yapı dışta lifli katmandan oluşmaktadır. Fazla kilo, hareketsiz hayat, masa başı çalışma şartları, sürekli oturarak çalışmak, yanlış oturma alışkanlığı, obezite, stresli yaşam, yanlış egzersiz, ağır yük kaldırma, yanlış eğilme, düzensiz spor aktiviteleri sırasında disklerin dış katmanında bulunan lifler yırtılarak içerdeki jel dışarı doğru taşmasına bel fıtığı denir. Dışarı taşan sıvı niteliğini yitirerek sertleşip damar ve sinirlere baskı yapmaya başladığında; bel ve bacaklarda şiddetli dayanılmaz ağrılara, bacaklarda uyuşma, güç kaybına neden olur. Bazı durumlarda fıtıklaşma omur iliğe baskı yapıp idrar tutamama ve cinsel fonksiyonlara engel olabilir.

 

Akupunktur Ağrıyı Nasıl Gideriyor?

Vücutta ağrı kesici noktalar harekete geçerek, iğne batım noktaları vücuttaki endorfin hormonunu harekete geçirerek ağrı kesici hissi sağlar. Akupunktur tedavisinde hasta ilaç almadan ağrılardan kurtulabilir. Kulak kepçesinde bulunan valiyum noktasına batan akupunktur iğnesi gaba salgısını ortaya çıkarıp çok güçlü kas gevşetici etkiye neden olmaktadır.  Ağız yoluyla ağrı kesici ve kas gevşetici almadan bel bölgesindeki kas spazmı akupunktur sayesinde çözülerek son bulur.

 

Bel Fıtığı Nelere Neden Olur?

Fıtıkta liflerden dışarı sızan sıvı niteliğini kaybederken aynı oranda sertleşmekte olup sinirlere baskı yapar. Sonuç; Bel, bacak bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelir. Topallama, bacak uyuşması, kuvvet kayıpları kaçınılmaz belirtilerdir. Fıtığın arkaya doğru yönelmesi omur iliğe yapacağı baskıyla birlikte idrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olmaktadır.

Akupunktur Vücuda Nasıl Etki Ediyor?

Yukarda ameliyat olması kaçınılmaz bir bel fıtığı vakasından bahsederken, bel fıtıklarının %78’i ameliyatsız giderilebilir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve Akupunktur önemli tedavi alternatifleridir.

 • Akupunktur vücutta bulunan ve doğal agrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirir. Böylelikle hastanın ağrıları son bulur.
 • Akupuntur’un güçlü gevşetici etkisiyle kas spazm şikayetleri azalmakta, vücuttaki ödem çözülmektedir. Akupunkturla uyarılan böbrek üstü bezleri kortizon salgılayarak fıtık bölgesindeki dokulardaki ödemin çözülmesine etki ederek damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Akupunktur tedavisinin tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlamaktadır.

Akupunktur Güvenli Mi?

Akupunkturun en etkileyici tarafı hiç bir yan etkinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı bir tedavi seçeneğidir. Elbette akupunktur uzman kişilerce uygulanmalıdır. Tedavi sırasında kullanılan iğneler disposable ( tek kullanımlık) olmalıdır.

İğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda saplandıklarında acı hissedilmezken iğne bölgesinde çok hafif ağrı veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Aynı anda seyreden Bel ve bacak ağrısı, bacakta uyuşma, hissizlik, karıncalanma, refleks kayıpları, otururken ayağa kalkamama, idrarını tutamama, iktidarsızlık, güçsüzlük belirtileri varsa acil doktora başvurmalısınız.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Yeterince hareket etmeyen masa başı çalışan insanlar potansiyel bel fıtığı hastalarıdır. Fazla kilo problemi olanlar, obezite hastaları vücutlarına ekstra yük bindirdiğinden omur arasındaki disk hızlı genişleyerek fıtık oluşturur. Özellikle hiçbir fiziksel aktivite yapmayan kişilerin kasları yeterince güçlü olmadığından bütün yük omurgaya aktarılır. Omurgaya fazladan yük bindiğinde bel fıtığına yakalanma riski artmaktadır. Sürekli oturan veya ayakta duranlar bel fıtığına yakalanmaktadır. Yaşlılık nedeniyle disklerdeki sıvının azalması, alkol kullanımı, ağır kaldırma, ani ters hareketler bel fıtığına neden olmaktadır.

Hangi Durumlarda Ameliyat Gereklidir?

İleri aşamalarda idrarın ve büyük abdestin tutulamadığı durumlar, ayakta duramama, yataktan kalkamama, şiddetli bel ağrıları, uyuşmalar, bacak adalelerinde güçsüzlük, uyuşma belirtilerinde cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir.

Bel fıtığından nasıl korunabilirsiniz?

Bel kaslarınızı güçlendirmeniz için yürüyüş, düzenli egzersiz ve spor yapmalısınız. Ağır cisimleri kaldırırken dikkatli olup kaldırma esnasında ağırlığı bacaklarınıza vermelisiniz. Bel fıtığından korunmaya en faydalı sırt kaslarını güçlendiren yüzme sporudur. Fazla kilolardan kurtulmanız, alkol ve sigara içmemek riski minimuma indirebilir. İşyerinde uzun saatler oturarak çalışan insanlar molalarda basit egzersizler yaparak korunabilirler.

 • Yükleri kaldırırken dizlerinizi kırmaya özen gösterin. Yere eğilip bir eşyanızı almaya çalışırken çömelerek hareket edin.
  Ani hareketler yapmaktan kaçının.
 • İdeal kilonuzu muhafaza ediniz. Fazla kiloların bel bölgesini zorladığını unutmayın.
 • Boyunuzdan yüksekteki yerlere uzanmayın.
 • Ağır spor faaliyetlerinin belinizi zedeleyeceğini unutmayın.
 • Oturduğunuz koltuğun bel bölgesinde destek olmasına dikkat edin.
 • Kaliteli veya ortopedik yatak kullanarak rahat pozisyonda uyumaya özen gösterin.
 • Kitabınızı yatarak değil oturarak okuyunuz. Yatarak okumak omurgayı zorlayabilmektedir.
 • Özellşkle bayanlar spor ayakabı yerine rahat spor ayakabılar giymelidirler.

Kandaki rahatlatıcı etkilere sahip Seratonin, Endorfin hormonları seviyesinin akupunkturla arttığını biliyor musunuz?

Bel Ağrısına Akupunkturl Etkisi!

Şüphesiz ki Akupunktur, ameliyatın zorunlu olmadığı bel ağrılarında en önemli tedavi seçeneklerinden biridir. Akupunkturun ağrılı hastalıkların tedavisinde etkili bir tedavi metodu olduğu bilinmektedir. Akupunktur tedavisi esnasında vücuda batırılan özel ince iğneler, Endojen Opiatlar diye adlandırılan, vücudumuzun ürettiği bir dizi ağrı kesici kimyasalın salgılanmasına yol açar. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra depresif durumu düzeltici, stres azaltıcı ve stresin olumsuz etkilerini engelleyici bir tedaviyi de mümkün kılar.

Bel fıtığı gibi mekanik sebeplere bağlı bel ağrılarında da akupunktur çok etkilidir. Bu gibi durumlarda akupunkturun etkisi fıtıklaşma civarı bölgede ödem giderici, kas gevşetici, ağrı kesici ve yine fıtıklaşma civarında kanlanmayı dolayısı ile tedaviyi hızlandırıcı olarak özetlenebilir.

Bel fıtığı gibi mekanik sebeplere bağlı bel ağrılarında da akupunktur çok etkilidir. Bu gibi durumlarda akupunkturun etkisi fıtıklaşma civarı bölgede ödem giderici, kas gevşetici, ağrı kesici ve yine fıtıklaşma civarında kanlanmayı dolayısı ile tedaviyi hızlandırıcı olarak özetlenebilir.

Akupunktur yöntemi bel ağrısını oluşturan sebepleri ortadan kaldırabiliyor. Ameliyatın zorunluğu olmadığı durumlarda akupunkturla bel ağrısı tedavisi mümkündür. Bel ağrısı toplumda çok sık görülen bir şikayettir. Bel ağrıları kökenlerine göre farklı karakterler gösterebilir. Künt zonklayıcı tarzda ya da keskin, delici olabilirler. Bel ağrısını oluşturan sebepler aynı zamanda kollara ve bacaklara yayılan ağrılara yol açabilirler. Bu bölgede ağrıdan başka güçsüzlük, hissizlik, uyuşma, karıncalanma gibi şikayetler olabilir.

Akupunktur bel fıtığı tedavisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5660 veya (0541) 967 3861 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.