İyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi yöntemine Kupa Terapisi denir. Hastalıklardan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa terapisi ise Hacamat olarak bilinir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir

Kupa Masajının Şaşırtıcı Faydaları Kupa, kronik kas gerginliğini ve ağrıyı tek başına masaj terapisinden daha hızlı çözmeye yardımcı olan güvenli, geleneksel bir tedavidir.

Birçok sporcu ve ünlü hacamat yapmanın faydalarını yeniden keşfetmekte. Belki spor salonunuzda veya yüzme havuzunuzda sırtlarında ve omuzlarında kırmızı halkalar olan insanları bile görmüşsünüzdür. İnsanların kronik kas ağrısını hafifletmek için kupa terapisinden yararlanması daha yaygın hale geliyor. Peki, bu kupaların diğer birçok şikayeti tedavi etmek için kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Kupa, dolaşımı artırır

Bardaklardan gelen emiş, bardakların yerleştirildiği alana dolaşımı artırır. Bu bölgeye ek kan akışı, kas gerginliğini hafifletmeye ve hücre onarımını desteklemeye yardımcı olabilir. Hacamat ile dolaşımın arttırılması da selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Kupa, dokuları toksinleri serbest bırakmaya teşvik eder

Evet, kanınızdaki toksinleri temizleyen organlarınız var. Ancak modern yaşam tarzı vücudunuzu toksinlerle aşırı yüklüyor. Hacamat, vücudunuza bu toksinleri serbest bırakma konusunda bir destek verir. Odaklanmış kan akışı, biriken toksinleri lenfatik sistem yoluyla temizleyerek vücudunuza yardımcı olur. (Lenfatik sisteminiz, vücudunuzun toksinlerini ve atıklarını ortadan kaldırmaktan sorumludur.)

Kupa, kaygıyı azaltır

Terapistiniz fincanları cildinizde kaydırdığında, parasempatik sinir sisteminiz devreye girer. Bu, tüm vücudunuzda hareket etmek için derin bir rahatlama sağlar. (Parasempatik sinir sisteminiz kalp atış hızınızı yavaşlatmaktan, sindirime yardımcı olmaktan ve bağırsak ve bez aktivitesini arttırmaktan sorumludur.)

Kupa, çatlakları ve yara izlerini azaltabilir

Artan kan akışı vücudunuzun toksinleri atmasını sağlar, lenfatik dolaşımı eski haline getirir ve yara izi görünümünü azaltmaya yardımcı olan ödemin (fazla sıvı) giderilmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, kupa uygulanan bölgeden uzak bölgelerde bile çukurlaşmanın çatlaklar ve yara izleri üzerinde olumlu etkilerini göstermiştir.

Hacamat varisli damarları ve kılcal damarları iyileştirebilir.

Varisli damarlar cildinizin hemen altında, genellikle bacaklarda ve ayaklarda şişkin, mavimsi damarlar gibi görünür. Damar içindeki valfler düzgün çalışmadığında meydana gelirler , valfler kanı kastan kalbe etkili bir şekilde itmez, bu nedenle kan tıkanır ve damarlar bükülür ve şişer. Hacamat, taze kan akışını ve oksijeni sorunlu bölgelere geri getirerek yardımcı olur. İlk seansınızdan sonra varislerinizin daha hafif göründüğünü fark edeceksiniz, ancak kalıcı sonuçlar için bir dizi kupa seansı alacaktır.

Hacamat solunum hastalıklarına yardımcı olarak kullanılabilir.

Bardaklardan gelen emiş parçalanır ve tıkanıklığı giderir. Oksijence zengin kan ve lenfleri akciğerlerinize ve diğer solunum kaslarınıza taşır. Bardaklar genellikle sırtınıza konur, ancak göğsünüze de yerleştirilebilir. Terapistiniz kapları yerinde bırakabilir veya lenf sıvısının hareketini kolaylaştırmak için nazikçe yukarı doğru kaydırabilir. Yüz çukurluğu, sinüslerinizin blokajını kaldırmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Hacamat sindirime yardımcı olabilir

Hacamat, sindirim sistemine kan akışını artıran parasempatik sinir sistemini harekete geçirmeye yardımcı olur. Karın üzerinde nazikçe çukurlaşma, sindirim organlarınızın içini de uyarır. Peristaltizme (yiyecekleri sindirim sisteminizden iten kasılmalar) yardımcı olur, kan ve vücut sıvısını organlarınız arasında hareket etmeye teşvik eder ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur.

Hacamatın Yan Etkisi Var Mı? Hacamatın bilinen bir yan etkisi yoktur. Lakin uygulayacak kişinin uzmanlığı çok önemlidir. 2014 yılında yayınlanan GETAT yönergesi ile doktor gözetiminde olmayan uygulamalar yasaklanmıştır. Bu nedenle steril koşullarda olmayan , sağlık bakanlığı onayı olmayan mekanlarda yapılması hem sağlık açısından hem de kanunen uygun değildir.

 

 

 

 

 

Uygulamadan 8-10 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra izlerin olduğu bölgeye steril kantaron yağı veya hint yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması bakımından fayda sağlar.

Hacamat Kupa Terapisi ile ilgili bilgi almak için (0212) 660 5660 veya (0541) 967 3861 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.