Myers Kokteyli  birçok kronik rahatsızlığın tedavisinde kullanılmak için Amerikalı bir doktor olan John Myers tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Myers Kokteyli, yüksek tedavi dozlarında damar içine verilen çeşitli vitamin ve mineralleri içermektedir. Vitamin ve mineraller steril suyla karıştırılır ve infüzyon şeklinde uygulanır. Kış mevsiminde grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için de kullanılmaktadır.

Yorgunluk ve depresif hal veya tekrarlayan enfeksiyonlardan kurtulmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Myers kokteyli olarak adlandırılan bir intravenöz vitamin / mineral tedavisini yaptırabilirsiniz.

Neden Damar Yoluyla Besinler Verilir?

Besinlerin damardan verilmesi, ağız yoluyla verilmesine göre daha yüksek kan konsantrasyonu oluşturur. C vitamini buna iyi bir örnektir.  Damardan verilen C vitamininin, ağız yoluyla verildiğinde elde edilebilecek olandan 50 kat daha fazla kan konsantrasyonuna ulaştığı bulunmuştur. Ağız yoluyla C vitamini alımı durumunda dolaşımındaki C vitamini miktarı orantılı olarak artmaz. Ek olarak, yüksek miktarda ağızdan alınan vitamin C ve magnezyum ile ilişkili ishal oluşur. Damardan verilen C vitamini ve Magnezyum daha yüksek serum konsantrasyonlarına ulaşılmasını sağlar.  Sindirim sağlığının bozulduğu ve ağızdan alınan besin maddelerinin emiliminin zayıf olduğu durumlarda da damar yoluyla besinler verilebilir.

Myers Kokteylinden Kimler Yararlanabilir?

Neredeyse herkes bu tedavi yönteminden faydalanabilir.  Yüksek düzeyde akut veya kronik strese maruz kalan sporcular, öğrenciler ve bağışıklık sistemi zayıf olanların da dahil olduğu belirli besin maddelerine daha fazla ihtiyaç duyanlarda kullanılabilir. Aşağıdaki durumlarda Myers’ın kokteylinin uygulanmasından sonra iyileşme belgelenmiştir:

  • Astım
  • Migren ve gerilim tipi baş ağrıları
  • Yorgunluk
  • Fibromiyalji ve kronik ağrı
  • Akut kas spazmı
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Kronik sinüzit
  • Mevsimsel alerjik rinit
  • Depresyon, anksiyete ve akut ve kronik stresin etkileri
  • Hormonal dengesizlikler

Myers Kokteyli Hangi Sıklıkla Verilir?

Tedavinin sıklığı hastaya ve tedavi edilen duruma bağlıdır. Sinüzit, akut kas spazmı veya üst solunum yolu enfeksiyonu gibi daha akut durumlar için sadece bir veya iki tedavi yeterlidir. Maraton veya spor yarışması gibi atletik bir etkinliğe hazırlanırken veya yüksek stres (düğün, seyahat, sınavlar) durumunda, Myers Kokteyli haftada üç kez beş haftaya kadar kullanılabilir. Myers kokteyli migren, alerji ve bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olmak için ayda bir olacak şekilde verilebilir. Fibromiyalji, kronik yorgunluk ve depresyon gibi devam eden durumlarda hastalarda bireysel olarak değerlendirilir.

Myers Kokteyl İnfüzyonu

Myers kokteyli, vücudun çeşitli hastalık durumlarından iyileşmesine yardımcı olan temel vitamin ve minerallerin bir karışımıdır. Bu tedavi hakkında özellikle fibromiyalji tedavisinde etkinliğini destekleyen çok sayıda kanıt vardır.  Fibromiyaljide genellikle kronik yorgunluk, uyku bozukluğu, yaygın ağrı ve kas hassasiyeti vardır. Bu hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. MyerS kokteylinde bulunan vitamin ve mineraller, sinirlerin ve kasların normal işleyişinde (magnezyum ve kalsiyum), metabolizma ve gıdanın enerjiye dönüştürülmesinde (B vitamini kompleksi) ve hücre hasarına (C vitamini) karşı korunmada önemlidir. MyerS kokteyli damar yoluyla verilir ve böylece sindirim sisteminiz atlanır. Bu yolla çok daha yüksek bir besin seviyesi doğrudan kan dolaşımına karışır ve hücrelere iletilir.

Myers kokteyli infüzyonu en fazla fibromiyalji tedavisinde kullanılır.  Fibromiyaljide ağrıları hafifletmeye yardımcı olduğunu ve yaşam kalitelerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Vücutta düşük magnezyum seviyesi, kas krampları, zayıflık, uykusuzluk ve yorgunluk gibi bazı fibromiyalji semptomlarıyla ilişkilidir. Yine Fibromiyaljide sık görülen kronik uyku yoksunluğu düşük magnezyum seviyelerine bağlanmıştır. Düşük magnezyum seviyeleri, diyabet, yüksek kalsiyum, uzun süreli diüretik tedavisi veya tiroid replasmanı gibi diğer durumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Magnezyum alım seviyeleri düşükse, vücut ana magnezyum depo kaynağı olan kemiklerden magnezyum salıverir. Bu durum kalsiyumun kemiklerden tükenmesine ve osteoporoza (kemik erimesi) katkıda bulunur. Düşük magnezyum seviyeleri hipertansiyon ve astım ile de ilişkilendirilmiştir.

Myers kokteyli, damardan verildiğinden infüzyonun tamamlanması için bir süre geçmesi gerekir. Önce damar yolu açılır ve sonrasında hazırlanan kokteyl infüzyonuna başlanır. İnfüzyonların çoğu bir saat içinde tamamlanır. İnfüzyon tamamlandığında, damar yolu çıkarılır. İnfüzyondan sonra herhangi bir kısıtlama yapılmaz. Yanı normal hayata devam edilir.