TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR UYGULAMASI

Son yıllarda dünyada tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarına akupunktur tedavisi uygulanmaktadır. Bir çok araştırma akupunktur tedavisi eşliğinde tüp bebek tedavisi (İVF) yapılmış anne adaylarının hamile kalma ve hamileliklerin devam etme oranlarında artış olduğunu belirtmektedir.
Sağlıklı bir çocuğun dünyaya gelmesine kadar geçen sürede, bir çok ailede tüp bebek tedavisi defalarca tekrarlanması gerekiğini düşünürsek eğer, akupunktur ile deneme sayısının ve bundan dolayı harcanan zaman ve masrafın da düşürülebildiği bir gerçeği göz ardı etmemek lazım. Dünyada ve ülkemizde birçok tüp bebek kliniği tedavi başarısını arttırmak için akupunktur uzmanlarıyla çalışmaktadır.


Akupunkturun beyinde ”limbik sistem” üzerinde ki etkisi ve serotonin, endorfin gibi mutluluk hormonlarını artırılması sonucu anne adaylarında yoğun rahatlama, kaygıda azalma, streste azalma ve tüp bebek tedavi sürecinin rahat geçmesi sağlanmaktadır. Kaygının en önemli negatif ve olumsuz etkisi yumurtalıklar ve ”endometrium” (rahim içi zarı) üzerindedir. Akupunktur tedavisi ile otonom sinir sistemi dengeye getirilir, östrojen hormon düzeylerini artar ve yumurtalıklarda oluşan yumurtaların sayı ve kalitesini arttırılır. Zaten tüp bebek tedavisinde başlıca başarıyı etkileyen faktörler de bunlardır. Akupunktur tedavisi rahim iç zarını kalınlaştırıp embriyonun rahim duvarına daha rahat tutunmasını sağlar.


Akupunkturun tüp bebek tedavisinde gebelik başarısını arttırdığını gösteren pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan bazı çalışmalarda akupunktur uygulanan hastalarda oosit (yumurta) kalitesinde artma, endometrium (rahim iç tabakasında) kalınlaşma ve abortus (düşük) oranında ise azalma saptanmıştır.


Akupunkturun en çekici tarafı hiç bir yan etkisinin olmamasıdır. Tedavi süresince komplikasyon yaşanmazken son derece rahatlatıcı ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Akupunktur tedavisi sürecinde hasta normal yaşantısına devam edebilir. Dünyada birçok tüp bebek kliniğinde akupunktur uygulaması rutin tedavilere başarıyı arttırması nedeniyle eklenmektedir. Ayrıca yan etkisinin olmaması, kullanılan ilaçların etkilerini arttırması gibi avantajlar sağlamaktadır.