Uyku Apnesi ( OUAS) ve Tedavisi

Obstruktif uyku apnesi, toplumda erkeklerin %4‟ünde kadınların ise %2‟sinde görülen, uyku sırasında üst hava yollarında tekrarlayan tıkanmalar ile karakterize bir uyku bozukluğudur.


Obstruktif apne sendromunu (OUAS) ilk kez 1889 yılında William Hill ağız solunumu yapan, baş ağrısı ve horlama şikayeti olan öğrencilerde tanımlamıştır.

 1. Yüzyılda Charles Dickens, uyku apne sendromunun tüm özelliklerine uyan şişman, uyku sırasında horlayan ve moraran, gündüzleri uyuklayan ve konsantrasyon bozukluğu gösteren, toplumsal ilişkilerinde sorunlar yaşayan insanlardan „Pickwickian Paper‟ adlı kitabında bahsetmiştir.
  Uyku Apnesinin en önemli tanı yöntemi uyku laboratuvarında gece boyu alınan polisomnografi (PSG) lerdir. Horlamanın yetişkin nüfusun % 40‟nı, erişkin erkeklerin ise yaklaşık % 25‟ini etkilediği düşünülmektedir.
  Ülkemizde önde gelen ölüm nedenleri arasında olan trafik kazalarının, en önemli nedenlerinden birisi de başta OUAS(Uyku Apnesi) olmak üzere uyku bozukluklarıdır.
  Ülkemizde 2003 yılı Temmuz ayı rakamlarına göre39 15.221.125 ehliyetli sürücü olup, iyimser bir tahminle en az 150.000 OUAS(Uyku Apne)’lu sürücü Türkiye yollarında araç kullanmaktadır
  Ülkemizde her yıl 9 bini aşkın kişi trafik kazalarında ölmekte ve yaklaşık 200 bin kişide yaralanmaktadır. Trafik kazalarının %90’ına yakın bir kısmında insan faktörünün ana veya yardımcı faktör olarak rol oynadığını göstermiştir.
  1999 yılında 1 milyar kilometre başına İngiltere’de 8.1, Finlandiya’da 9.4, Yunanistan’da 26.7 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybederken, aynı oran Türkiye için 119.8’di.